Макарони со сос од туна и маслинки

Макарони со сос од туна и маслинки

Направете вкусни тестенини со туна и маслинки.

Состојки:

 • 500 гр. тестенини
 • 2 конзерви туна
 • 30 црни маслинки
 • 2 лажици копар
 • 2 чешни лук
 • 2 конзерви пелат домати од 400 гр.
 • маслиново масло, сол, бибер и оригано

Подготовка:

 1. Се ситни лукот и се пржи на маслиново масло заедно со доматите и се крчка.
 2. Се става оригано, сечени маслинки, туната и е крчка уште кратко.
 3. Се ставаат зачини и копар.
 4. Се варат тестенините, се цедат и се става сос на нив на чинија.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?