Ароматични поховани јаболки

Ароматични поховани јаболки

Направете вкусни поховани јаболки со неверојатна арома.

Состојки:

 • 0,5 кг. јаболки
 • 2 јајца
 • 200 гр. шеќер
 • 1 прстофат сол
 • малку рум
 • 200 гр. брашно
 • 250 мл. млеко
 • малсо за пржење
 • шеќер за горе

Подготовка:

 1. Се мешаат жолчките со шеќер, сол и рум.
 2. Се додаваат брашното, млеко, па матен снег од белки.
 3. Се лупат јаболките, се вади средината и се сечат на кругови.
 4. Се валкаат во смесата и се пржат на врело масло, а горе им се става шеќер кога ќе се испржат.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?