Знаци дека претерувате со јадење банани – Повеќе од една на ден прави големи проблеми

Знаци дека претерувате со јадење банани – Повеќе од една на ден прави големи проблеми

Бананите се вкусно и здраво овошје кое многу заситува, но сепак не треба да се претерува со нив.
Имаат многу влакна и даваат чувство на ситост на телото.
Има природен шеќер, но не треба да се внесува во големи количини поради некои нус појави.
МОже да се здебелите, бидејќи тие имаат шеќери и ако не трошите енергија кога ќе ги јадете, може да накачите килограми.
Можете да добиете кариес, проблеми со празнењето, како и чести мигрени поради одредениот склоп на хранливи материи и хемикалии во нив.Тие имаат многу тирамин, а тој предизвикува мигрена.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?