Компир на 100 начини: Тава со компир и бешамел

Компир на 100 начини: Тава со компир и бешамел

Направете вкусен компир во рерна во бешамел сос.

Состојки:

 • 1,5 кг. компири
 • 2 лажици путер
 • 5 лажици масло
 • 1 лажица брашно
 • 2 лажици густин
 • 3 шолји млеко
 • 2 шолји вода
 • 1 шолја рендан кашкавал

Подготовка:

 1. Се вари компирот 10 минути, се лади, лупи и сече на тенки кругови.
 2. Се става путер во шерпа, се става масло и густин, брашно, па се меша на тивок оган.
 3. Се додава млеко и вода, па зачини по желба.
 4. Се остава да зоврие со мешање и се трга.
 5. Се меша кашкавалот додека е топла смесата да се стопи.
 6. Се става масло на тава компири, па сол и вегета, се мешаат и се става смесата.
 7. Се покрива со фолија и се пече на 200 степени на загреана рерна, 20 минути.
 8. Се пече половина час без фолија потоа и се служи.

🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?