Намирници за здраво срце – Јадете ги и во лето и во зима

Намирници за здраво срце – Јадете ги и во лето и во зима

Постојат намирници кои се лек за срцето, му помагаат за здравје и го одржуваат.
Јадете често лубеница во лето. Таа има многу витамини Ц и А кои му помагаат на срцето за одржување на здравјето.Јадете и авокадо, богато со незаситени масни киселини, витамин Ц, влакна и калиум кои многу помагаат.

Јадете и малини и капини, вишни и цреши кои помагаат да се намали холестеролот и високиот притисок.

Јадете често грав и блитва.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?