Колку лук треба да изедеме за заштита од болести?

Колку лук треба да изедеме за заштита од болести?

Лукот е познат како оружје за добар имунитет, а чешне сиров лук има само 14 калории, протеини и јагле хидрати.
Има витамин Ц во себе, има и многу манган и други минерали.
Одличен е за имунитет и тоа само едно чешне на ден е сосема доволно, помага и за здрава работа на срцето, како и за намалување на ризикот од некои видови рак.
Најдобро е да се јаде свеж за да се внесат сите хранливи состојки.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории