Риба печена во фолија за ручек

Риба печена во фолија за ручек

Вкусна риба печена во фолија…

Состојки:

 • 800 гр пастрмка
 • магдонос
 • копар
 • рузмарин
 • масло
 • сол
 • бибер
 • лимон
 • 2 лажички зачински билки

Начин на подготовка:

 1. Рибата исчистете ја, измијте и исечкајте на парчиња со тежина од околу 200 гр.

   

 2. Посолете, побиберете, накапете со лимон и посипете со зачински билки. Ставете ги на фолија која сте ја премачкале со маслиново масло.

   

 3. Од горе обилно посипете со сечкан магдонос и копар, а на секое парче риба ставете парче лимон и рузмарин.

   

 4. Потоа замотајте фолија, наредете во плех и ставете во рерна загреана на 200 степени, па печете околу половина час.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта