Благодет за желудникот и синусите – Шолја чај ги решава сите проблеми

Благодет за желудникот и синусите – Шолја чај ги решава сите проблеми

Чајот од нане е многу здрав и корисен и треба често да го пиете, барем една шолја кафе да замените со него на ден, за да почувствувате благодети на телото.
Потребна ви е една рака суви листови нане со 600 милилитри вода. Се зоврива водата, се полева нането во чаша и се остава 10 минути, па се порцедува и пие, по желба со или без шеќер, со или без мед, како поздрава варијанта за сите кои сакаат поблаг вкус.
Нането зголемува апетит, помага да се намалат мачнини, чувство на гадење и повраќање, а воедно ја намалува киселината во желудникот.
Помага за дишните патишта, за болки во грлото, кашлица, како и за синусите и новно прочистување.
Го подобрува варењето на храната, а помага и против грчеви во стомакот.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?