Мафини со боровинки

Мафини со боровинки

Направете вкусни мафини со боровинки.

Состојки:

 • 3 шолји брашно
 • 1 прашок за пециво(+пола лажиче сода)
 • 1 ½ шолја шеќер
 • 1 прстофат сол
 • 4 матени јајца
 • 1 шолја масло
 • ½ шолји сок од портокал
 • 1 лажиче ванила екстракт
 • 1 шолја боровинки(може и замрзнати)

Подготовка:

 1. Се мешаат сите суви состојки и се прави дупка на средина, а во друг сад се матат јајца со масло, сол и ванила.
 2. Се става оваа смеса во сувата и се меша.
 3. Се додаваат боровинките(кои ако се замрзнати треба да се одделат) и се меша.
 4. Се намастуваат модли за мафини и се ставаат корпи, па се става ¾ од смесата во секој калап.
 5. Се печат на загреана рерна на 180 степени 20 минути.

 

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории