Како се чуваат костени – Вака траат со месеци

Како се чуваат костени – Вака траат со месеци

Костените се хранливи и вкусни, здрави и богати во себе со витамини од групата А, Б и Ц.
Свежите костени се чуваат на ладно место, но само неколку дена. По неколку дена веќе омекнуваат и ги губат својствата.
Ако сакате подолго да ги чувате, мора да ги покриете со пешкир. Така се одржуваат свежи подолго, а најдобра варијатна за долго чување е да се замрзнат.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории