Предлог за вкусен ручек: Пилешко со јогурт

Предлог за вкусен ручек: Пилешко со јогурт

Вкусен ручек од пилешко месо…

Состојки:

 • 1 шолја јогурт
 • 2 лажици маслиново масло
 • 4 чешниња лук, мелен
 • 1/2 лажица оригано
 • 1 лимон
 • 1/2 сол
 • бибер
 • магдонос
 • 2 кг пилешко месо

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад ставете јогурт, маслиново масло, лук, оригано, кора од лимон, 2 лажици сок од лимон, сол, бибер и магдонос. Измешајте полека и на крај додајте пилешко месо.

   

 2. Месото со маринада ставете го во пластична кеса и држете 30 минути во фрижидер. Месото со маринада стаѐвете го во тепсија со големина од 24х34 см.

   

 3. Печете 45-60 минути на 190 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта