Никако не пржете на маслиново масло – Еве како станува штетно

Никако не пржете на маслиново масло – Еве како станува штетно

Маслиновото масло е многу здраво и корисно, богато е омега три масни киселини и друго корисни состојки за нашето тело.

Овој вид масло има друга точка на загревање, за разлика од обичното масло, па затоа не се препорачува да се пржи на него.

На висока температура ги губи квалитетните состојки, па се менуваат компонентите во него, почнува да содржи и испушта слободни радикали.

Затоа не е добро за пржење, туку користете го за варење, за дресинг, салата, преливи.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?