Без квасец, прашок за печиво или сода бикарбона: Погача од 4 состојки по стар рецепт

Без квасец, прашок за печиво или сода бикарбона: Погача од 4 состојки по стар рецепт

Овие состојки речиси секогаш ги имате во кујна, па ако некогаш ви фали леб, замесете ја оваа брза погача.

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • 200 мл кисело млеко или јогурт
  • 500 мл кисела вода
  • малку сол

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бинин Сахан“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта