Праз – Важна зимска намирница

Праз – Важна зимска намирница

Празот е зеленчук кој е многу важен да се јаде и внесува во зима.
Олеснува респираторни проблеми, кашлица, астма, како и воспаленија на вените.Богат е со витамини и минерали, многу корисен и јак во борбата со настинки и инфекции.

Сумпорот во него е главен причинител за лошиот мирис.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?