Куглоф со гриз: Брза и лесна подготовка

Куглоф со гриз: Брза и лесна подготовка

Им успева на сите…

Состојки:

  • 4 јајца
  • 150 гр шеќер
  • 150 мл млеко
  • 100 мл масло
  • 300 гр гриз
  • 16 гр прашок за печиво
  • 1 кесичка ванилин шеќер

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца со шеќер и ванилин шеќер. Кога смесата ќе стане пенаста, додајте масло и матете, потоа додајте гриз, па прашок за печиво, а потоа и млеко. Намастете калап за куглоф и ставете ја смесата. Печете на 180 степени 30 минути.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта