Мерки со чаши – Вака ќе мерите без вага и нема да згрешите

Мерки со чаши – Вака ќе мерите без вага и нема да згрешите

Сите мериме со разни помагала во кујната, за да не згрешиме и нашите рецепти да бидат супер, но ако немате во моментот мерилица, треба да ги знаете мерките за да не згрешите.
1 шолја е еднаква на 250 милилитри.½ шолји се еднакви на 125 милилитри.

¼ шолји се еднакви на 62 милилитри.

1/3 шолји се еднакви на 84 милилитри.

 

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории