Солена бајадера – Деликатес во тава

Солена бајадера – Деликатес во тава

Направете солена бајадера – нема поголем солен и ладен деликатес.

Состојки:

 • 1 кг. пилешко месо
 • 2 лажици сенф
 • 200 мл. павлака
 • 100 гр. кашкавал
 • 200 гр. шунка
 • 2 јајца
 • 3 чешни лук
 • 1 лажица сол

Подготовка:

 1. Се обработува месото со чекан.
 2. Се ставаат сол и бибер и се подмачкува огноотпорен сад.
 3. Се премачкува месото со сенф и се става сечен лук.
 4. Се ренда врз месото од кашкавалот, се редат кругови салама, па пак се става ред месо со сенф, лук, кашкавал и салама.
 5. Се матат јајца со павлака и се прелива смесата.
 6. Се  пече на загреана рерна на 200 тепени додека порумени убаво.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот
знак?