Нутела торта со лешници која не се пече

Нутела торта со лешници која не се пече

Направете вкусна торта од Нутела коjа не се пече.

Состојки:

 • 200 гр. мелени бисквити
 • 100 гр. ситно сечени лешници
 • 150 гр. маргарин
 • 3 лажици Нутела
 • 250 гр. павлака
 • 250 гр. маскарпоне
 • 10 лажици нутела
 • 500 мл. слатка павлака

Подготовка:

 1. Се мелат бисквитите и се додаваат потоа лешниците.
 2. Се топи маргаринот на оган и се соединува со бисквитите и лешниците, па се става и Нутела.
 3. Се става тортата во калап за торта и во ладилник.
 4. Се матат павлаката и маскарпоне кремот, а во посебен сад слатката павлака.
 5. Се додава во слатката павлака мешавината од павлака и маскарпоне.
 6. Се остава малку за дкеорација, а во останатиот крем се става Нутела.
 7. Се премачкува тортата со белиот крем(4 лажици кои ги оставивте на страна), па со Нутела кремот и се враќа да се лади.
 8. Се украсува по желба.
 9. Нека се лади околу 4 часа за да биде убаво стегната.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?