Плазма торта со бело чоколадо и ореви – Десерт од 6 состојки

Плазма торта со бело чоколадо и ореви – Десерт од 6 состојки

Направете вкусна плазма торта со портокали.

Состојки:

 • 300 гр. мелена плазма
 • 1,5 дл. сок од портокал
 • 125 гр. путер
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 1 рака ореви
 • 1 рка ронето бело чоколадо

Подготовка:

 1. Се мешаат плазмата и сокот.
 2. Се ситни со вилушка путерот на собна температура, па се мати со миксер со шеќер во рпав.
 3. Се додаваат претходно мелените ореви и рендано бело чоколадо.
 4. Се става смесата во калап со пречник 17 сантиметри и се лади.
 5. Се мати шлаг и се декорира по избор.

 

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?