Меки и проѕирни палачинки – направете ги со оваа тајна состојка

Меки и проѕирни палачинки – направете ги со оваа тајна состојка

Тесто за фини, меки и проѕирни палачинки…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 200-250 гр брашно
 • 50 мл масло
 • малку сол
 • 100 мл пиво
 • 200 мл млеко
 • масло за пржење
 • фил по избор

Начин на подготовка:

 1. Во чинија разматете јајца, додајте малку сол, потоа масло, пиво, млеко и брашно и се соединете и направете поретко тесто.

   

 2. Тавата загрејте ја и премачкајте со масло за првата палачинка, потоа само ставајте по кутлача тесто и добро вртете ја тавата да се распореди тенко на површината. Свртете и пржете и од другата страна. Филувајте по желба.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта