Лесен колач со портокал и кокос

Лесен колач со портокал и кокос

Колач со лесна текстура кој брзо се прави.

Состојки:

 • 800 мл. сок од портокал
 • 70 гр. шеќер
 • 65 гр. пченкарен скроб
 • 50 гр. кокос
 • 5 фстаци

Подготовка:

 1. Се става сокот од портокал, со шеќер и скробот.
 2. Се меша и вари на среден оган додека проврие, откако ќе проврие се вари уште две минути и се трга.
 3. Се земаат три стаклени чаши и се става малку топла вода во едната.
 4. Се става од првата чаша вода во втората, па во третата чаша, секоја да има малку топла вода на дното.
 5. Се става смесата со сокот во секоја чаша, се става фолија и се ставаат еден час во ладилник.
 6. Се накривува малку чашата и се вади смесата, се сече на 4 дела и се валкаат сите во кокос, а фстаци се ставаат горе за декорација.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко