Растурена пита со кисела зелка

Растурена пита со кисела зелка

 

Скоро сите состојки ги имате дома, а питата е превкусна.

Сосотјки:

 • ½ главици зелка
 • 300 гр. брашно
 • 2 јајца
 • 150 мл. млеко
 • 80 мл. маслиново масло
 • 150 гр. кашкавал
 • 16 гр. сув квасец
 • сол

Подготовка:

 1. Се сече ситно зелката, се става брашно и квасец.
 2. Се меша, се додаваат јајца и маслиново масло и сол, рендан кашкавал.
 3. Се става млеко и се меша.
 4. Се мачка огноотпорен сад со масло и се става смесата.
 5. Се сече со прстите, да се направат коцки, со тоа што ќе ги намокрите во масло.
 6. Се пече на 180 степени 50 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?