Намирници кои се како ‘прекинувач’ на мигрената

Намирници кои се како ‘прекинувач’ на мигрената

Иако точната причина за мигрена која не е ни малку лесна состојба е непозната, сепак, постојат намирници кои се борат со неа.
Имено, цитрусите помагат во борбата со мигрената со својот витамин Ц, па често јадете лимон, лимета, грејпфрут, мандарини, портокали, киви.
Јадете и одредени сирења како фета, ситно сирење, сино сирење и пармезан кои во себе имаат тирамин кој ја спречува болката.
Јадете ладна храна, намалете со алкохол и кофеин.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?