Секогаш добра идеја за доручек: Палента со сирење, евтин а здрав оброк

Секогаш добра идеја за доручек: Палента со сирење, евтин а здрав оброк

Омилен доручек на многумина…

Состојки:

  • 200 гр палента
  • 3/4 лажици сол
  • 25 гр путер
  • 50 гр свежо крем сирење
  • 500 мл вода

Directions

  1. Во сад со средна големина зовријте вода. Половина од водата 250 мл, одвојте на страна, а во остатокот додајте сол и путер. 
  2. Кога путерот ќе се растопи, намалете го огнот и измешајте палента. Мешајте цело време за да не се направат грутки и гответе додека не омекне. 
  3. За време на готвењето, по потреба, лесно додајте го остатокот до водата. Пред крајот на готвењето, додајте крем сирење.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text