Вкус како киндер буено: Лешник коцки со розен кори

Вкус како киндер буено: Лешник коцки со розен кори

Лешник коцки, толку сочни и вкусни, а подготовката е многу едноставна.

Состојки:

  • 500 мл млеко
  • 200 гр шеќер во прав
  • 1 ванилин шеќер
  • 250 гр путер
  • 300 гр мелени лешници
  • 200 гр мелени бисквити
  • розен кори

Начин на подготовка:

  1. Во врелото мелко ставете шеќер и ванилин шеќер, гответе на тивка температура. Потоа додајте путер и растопете го, па лешници и бисквити. Соединете фил и оставете да се излади. Филувајте розен кори, и декорирајте со чоколадна глазура.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text