Вафли од банана

Вафли од банана

Едноставен и здрав десерт.

Состојки:

  • 6 јајца
  • 2 зрели банани
  • 2 лажици маргарин од бадеми
  • 3 лажици интегрално брашно
  • 1/2 лажичка цимет
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Измешајте јајца, изгмечени банани, путер од бадеми, брашно и цимет. Кога смесата ќе биде глатка, посолете и добро измешајте. Намастете апарат за вафли и добро загрејте го. Додајте тесто и печете додека не прими златна боја. Повторете ја постапката со остатокот од подготвеното тесто.

     

  2. Послужете ги вафлите со свежо овошје, путер и додаток по желба.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text