Куглоф пита со интегрални кори, спанаќ и сирење

Куглоф пита со интегрални кори, спанаќ и сирење

Одлична идеја за доручек, брза подготовка, фантастичен вкус.

Состојки:

 • 500 гр интегрални кори
 • 5 јајца
 • 200 гр ситно сирење
 • 1 кисела павлака
 • 1 прашок за печиво
 • 120 мл масло
 • малку сол
 • 200 гр свеж спанаќ
 • 300 мл кисела вода
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Корите исечкајте ги. Јајцата измиксајте ги, додајте сирење и павлака и продолжете со миксање. Малку посолете и додајте масло, прашок за печиво, бланширан свеж спанаќ и кисела вода.

   

 2. Потоа корите соединете ги со фил и префрлете во калап. Посипете со сусам. Печете на 180 степени 30-35 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта