Брз посен колач: Идеален десерт со кафе или чај

Брз посен колач: Идеален десерт со кафе или чај

Крцкав, а богат колач…

Состојки:

  • 250 гр маргарин
  • 100 гр шеќер во прав
  • 400 гр брашно
  • 1 прашок за печиво
  • топено чоколадо
  • мелени ореви
  • џем од сливи

Начин на подготовка:

  1. Измиксајте маргарин, додаје шеќер во прав и продолжете со миксање. Додајте брашно и прашок за печиво и соединете. Замесете со раце па смесата ставете ја во шприц за тулумби. Правете облици и печете на 180 степени 10 минути. Колачите спојувајте ги со џем па потопете ги крааевите во чоколадо, па во ореви.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта