Цел живот погрешно сте правеле јајца на око: Во тавата не треба да ставате масло и путер

Цел живот погрешно сте правеле јајца на око: Во тавата не треба да ставате масло и путер

Вообичаено е пред пржење јајца во тавата да ставите малку масло или путер. Но, за јајцата да испаднат совршени, нема да ви бидат потребни ниту масло ниту путер.Пред се, во тавата треба да ставите густа павлака за готвење.

Она што е најинтересно, е јајцата на око треба да почнете да ги правите во ладна тава.

Како што постепено ќе се загрева, така состојките од павлаката ќе се разредуваат во путер и млеко кое ќе му помогне на белката полека да се испржи, да не загори.

Јајцата со павлака за готвење имаат совршен вкус. Пробајте ги уште денес!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко