Плескавици без месо: За 15 минути до вкусен посен оброк

Плескавици без месо: За 15 минути до вкусен посен оброк

Со малку состојки, брзо и лесно до вкусен оброк.

Состојки:

  • 500 гр компири
  • 70 гр кромид
  • сол
  • бибер
  • 90 гр брашно
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Исчистениот и измиен зеленчук изрендајте го. Додајте сол и бибер, добро измешајте, потоа додајте брашно и повторно добро измешајте. Со раце обликувајте плескавици. Од оваа количина се добиваат 6 плескавици.

     

  2. Пржете во загреано масло од прилика 5 минути од една и 5 минути од дргуата страна, додека не поруменат.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко