За доручек, ручек или вечера: Мали лепчиња со семки во калапи за мафини

За доручек, ручек или вечера: Мали лепчиња со семки во калапи за мафини

Мирисот на домашно печиво ќе ве освои…

Состојки:

 • 300 мл млака вода
 • 15 гр квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 450 гр лебно брашно
 • малку сол
 • 1 лажица интегрално пченично брашно
 • 2 лажици ленено семе

Начин на подготовка:

 1. Растопете квасец во вода, додајте две лажици брашно и шеќер па кога ќе запени додајте го остатокот од брашното, сол, интегрално брашно и ленено семе.

   

 2. Замесете глатко тесто, покријте и оставете да одмара околу 30 минути на собна температура. Нараснатото тесто ставете го на побрашнета маса и изработете со раце во облик на векна.

   

 3. Исечкајте го на мали парчиња и со раце обликувајте мали топчиња. Наредете ги во калапи за мафини и оставете да нарасне.

   

 4. Печете на 180 степени 40-45 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text