Класична кекс торта со фил од жолчки: Десерт кој не излегува од мода

Класична кекс торта со фил од жолчки: Десерт кој не излегува од мода

Одличен рецепт за вкусен десерт…

Состојки:

 • 500 гр бисквити
 • 4 жолчки
 • 6 лажици шеќер
 • 4 лажици брашно
 • 1/2 л млеко + млеко за потопување на бисквитите
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 лажица путер

Начин на подготовка:

 1. Половина литар млеко, 5 лажици шеќер и путер ставете да зоврие. Жолчките измешајте ги со 2 лажици шеќер, брашно и малку млеко. Во врелото млеко полека ставете ја масата со жолчки, постојано мешајќи. Гответе околу 2 минути. Оставете да се излади.

   

 2. Бисквитите потопете ги во топло млеко и наредете на тацна. Филувајте со изладен фил и од горе ставете уште еден ред бисквити. По желба украсете со шлаг или шам од останатите белки.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко