Вариво од свежа зелка

Вариво од свежа зелка

За следниот ручек подгответе вкусно вариво од свежа зелка.

Состојки:

 • 100 гр црвени пиперки
 • 3 лажици масло
 • 200 гр компири
 • 1 фант мешавина за фини варива
 • 400 гр свежа зелка
 • 12 виршли
 • 1 лажица балсамико оцет

Начин на подготовка:

 1. Пиперките исечкајте ги на коцки и пропечете ги на масло. Додајте на ленти исечкана зелка и кратко пропржете. Прелијте со 800 мл млака вода, додајте сечкан компир и измешајте ја содржината од кесичката фант.

   

 2. Кога ќе зоврие, гответе дваесетина минути додека зеленчукот не омекне. Пред крај на готвењето додајте исечкани виршли, балсамико и уште кратко гответе.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта