Посен колач без масло: Засладете го денот со сочни, слатки залаци

Посен колач без масло: Засладете го денот со сочни, слатки залаци

Вкусен колач на едноставен начин!

Состојки:

 • 2 шолји брашно
 • 1 лажица цимет
 • 1 шолја шеќер
 • малку сода бикарбона
 • 3 лажици џем од кајсии
 • 250 мл кисела вода

Состојки за прелив:

 • 5 лажици џем од кајсии
 • 50 гр ореви
 • 100 гр црно чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сувите состојки: брашно, цимет, шеќер и сода бикарбона. Додајте кисела вода и измешајте. Додајте џем и измешајте. Печете на 200 степени околу 20 минути.

   

 2. Врелиот колач премачкајте го со џем, потоа ставете крупно сечкани ореви и растопено чоколадо. Кога ќе се излади, послужете го колачот.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта