Вкусна и закрепнувачка: Супа од компири

Вкусна и закрепнувачка: Супа од компири

Направете вкусна супа од компири.

Состојки:

  • 600 гр. компири
  • 1 л. вода
  • 1 струк магдонос
  • ½ шолји масло
  • сол и вегета

Подготовка:

  1. Се лупи и сече на коцки компирот, па се вари во вода со сол и вегета околу 20 минути.
  2. Се додава ситно сечен магдонос и масло.
  3. Се вари уште малку и се пасира смесата, па се јаде додека е топло.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко