Пита од лиснато тесто со вкусен фил во облик на новогодишна елка

Пита од лиснато тесто со вкусен фил во облик на новогодишна елка

Збогатете ја празничната трпеза со вкусна пита во обилк на новогодишна елка.

Состојки:

 • 200 гр ситно сирење
 • 1 рамна лажица мешани суви зачини
 • 1/2 лажица оригано
 • малку маслинки, исечкани
 • 100 гр сечкана шунка
 • малку рендан кашкавал
 • малку свежа рукола
 • лиснато тесто

Начин на подготовка:

 1. Сирењето, шунката и зачините соединете ги. Потоа по лиснатото тесто направете облик на триаголник од фил, додајте рукола и кашкавал. Краевите од тестото сечете ги во ленти и затворајте како што е прикажано во видеото.

   

 2. Премачкајте со жолчка и печете на 180 степени 20-30 минути. По желба украсете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта