Не ја фрлајте водата од кисели краставички – Направете прилог за месо, риба и компири

Не ја фрлајте водата од кисели краставички – Направете прилог за месо, риба и компири

Сокот од киселите краставички никогаш немојте да го фрлате.
Може да ви послужи како додаток за салата од компири или пак за месо.Ако правите месо, во водата од киселите краставички ставете неколку чешни лук и ќе добиете совршен прилог.

Овој прилог може да ви послужи и за печен компир и риба.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко