Оригинален рецепт: Кори за секакви пити – еве како да ги направите

Оригинален рецепт: Кори за секакви пити – еве како да ги направите

Оригинален рецепт за домашни кори.Не очајувајте ако од прва не ви испаднат совршени – ова е посебна уметност која се учи со време и искуство.

Потребни ви се 1 кг глатко брашно, 15 гр сол, 150 мл масло и 550 мл вода. Ова е количина за две поголеми пити.

Следете ги чекорите во видеото и корите ќе бидат тенки и проѕирни.

Деталите погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта