Компир тава со сирење и шунка – Деликатес со омилената намирница

Компир тава со сирење и шунка – Деликатес со омилената намирница

Направете вкусен ручек со компири.

Состојки:

 • 800 гр. компири
 • 200 гр. шунка
 • 200 гр. сирење
 • 2 дл. павлака за готвење
 • 1 дл. млеко
 • 2 чешни лук
 • сол, бибер и маслиново масло

Подготовка:

 1. Се сече компир на кришки и се вари кратко во солена вода, околу 20  минути, па се цеди и става во подмачкан плех.
 2. Се става сечена шунка, павлака, млеко, ситнет лук и се меша.
 3. Се пече на 200 степени на загреана рерна, 20 минути.
 4. Се вади, се става рендано сирење, па се враќа да се стопи сирењето.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко