Полнети урми: Лесно се прават, а баш се слатки

Полнети урми: Лесно се прават, а баш се слатки

Едноставен рецепт кој ќе ве воодушеви!

Состојки:

 • 400 гр урми
 • 130 гр мелени бисквити
 • 70 гр крем
 • 80 мл сок од портокал
 • црно чоколадо
 • 4 лажици масло

Начин на подготовка:

 1. Мелените бисквити, кремот и сокот од портокал добро соединете ги. Направете компактна смеса и со оваа смеса полнете ја внатрешноста на урмите.

   

 2. Оставете добро да се изладат, а потоа секоја урма потопете ја во растопено чоколадо на пареа. Ставете на хартија за печење додека чоколадото не стегне.

   

 3. Добро разладете. По желба сечете ги урмите по средина и уживајте во необичниот вкус.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text