Неодолива посна торта која освојува на првиот залак

Неодолива посна торта која освојува на првиот залак

Преубава посна торта, брза и вкусна…

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 150 гр шеќер
 • 10 гр ванилин шеќер
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 3 лажици какао
 • 300 мл кисела вода
 • 100 мл масло
 • 100 гр посни бисквити
 • 5 лажици џем од кајсии
 • 3 лажички вода
 • 100 гр чоколадо
 • 3 лажички масло
 • 110 гр посен шлаг + 200 мл кисела вода
 • ореви

Начинот на подготовка погледнте го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта