Брз рецепт за телешки шницли

Брз рецепт за телешки шницли

Меко и сочно телешко месо…

Состојки:

 • 4 поголеми телешки шницли
 • маслиново масло
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици сенф
 • 1 чаша црно вино
 • 200 мл неутрална павлака
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Шницлите исчукајте ги и посолете ги. Пропржете ги на маслиново масло во длабока тава. Кога ќе поруменат, свртете ги на другата страна и кога ќе бидат готови, после 15 минути, извадете ги на чинија.

   

 2. Во истата тава ставете сечкан лук, сенф, црно вино и неутрална павлака, сол, бибер, гответе неколку минути, потоа вратете ги шницлите и гответе уште малку.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта