Посни плескавици: Вкусни и заситни

Посни плескавици: Вкусни и заситни

Вкусен рецепт кој ќе ви се најде за време на пост.

Состојки:

 • 350 гр варени компири
 • 1 варен морков
 • 1 туна
 • малку презла
 • бибер
 • лук
 • слатка зачинска пипер
 • сув зачин
 • сув магдонос
 • малк сок од лимон
 • 3 парчиња млад кромид
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Изгмечете компири и морков, додајте туна и зачини по вкус. Додајте сок од лимон и млад кромид. Соединете и правете плескавици. Извалкајте ги во сусам па печете 180 степени 15-20 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта