Карабатаци со јогурт – Деликатесна крем тава

Карабатаци со јогурт – Деликатесна крем тава

Направете вкусно пилешко со јогурт.

Состојки:

 • 8 карабатаци
 • 125 мл. јогурт
 • 1 лажиче лимонова кора
 • 2 лажици лимонов сок
 • 300 гр. презла
 • вегета и бибер

Подготовка:

 1. Се чисти месото од кожата, е прават како шницли и се мијат и сушат.
 2. Се ставаат во сад со јогурт, рендана кора од лимон, лимонов сок, зачини.
 3. Се остава вака преку ноќ во ладилник.
 4. Се става на чинија презла и вегета и бибер, се земаат карабатаците и се валкаат во смесата.
 5. Се ставаат на хартија за печење на плех и се печат на 200 степени на загреана рерна додека поруменат.

 

Готви со љубов и уживај во храната 🙂

Еве како треба правилно да се мие зелената салата

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Салата Примавера

ПОСНО: Свежа пролетна салата

Енергетска салата

Свежа салата со моцарела

Освежителна салата

Како да ја подготвите превкусната Рукола салата со шери домати?

За повеќе рецепти за салати кликни тука