Како правилно се подгрева месо?

Како правилно се подгрева месо?

Печеното месо се случува да не се изеде веднаш цело, а има правилен начин за подгревање.

Се загрева рерна до 150 степени и се става малку масло во плех, па се ставаа месото и се пече околу 20 минути.

Вака месото ќе биде безбедно за јадење и вкусно.

Готви со љубов и уживај во храната 🙂

Еве како треба правилно да се мие зелената салата

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Салата Примавера

ПОСНО: Свежа пролетна салата

Енергетска салата

Свежа салата со моцарела

Освежителна салата

Како да ја подготвите превкусната Рукола салата со шери домати?

За повеќе рецепти за салати кликни тука