Дезинфицирајте ја даската за храна – Ќе ги отстраните бактериите

Дезинфицирајте ја даската за храна – Ќе ги отстраните бактериите

Ако сакате да ја дезинфицирате даската за сечење на која се собираат безброј бактерии, тоа направете го со лесно достапна и евтина намирница.
Се што ви треба е оцет, а постапката е следна: Ставете оцет на даската и добро изрибајте ја со сунѓер.
Потоа измијте ја со топла вода и исушете.
Оцетот ги убива бактериите, ќе немате од што да се плашите. 

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:Салата ПримавераПОСНО: Свежа пролетна салата

Енергетска салата

Свежа салата со моцарела

Освежителна салата

Како да ја подготвите превкусната Рукола салата со шери домати?

За повеќе рецепти за салати кликни тука