Чоколадна кралица: После оваа торта ќе ги заборавите сите останати слатки

Чоколадна кралица: После оваа торта ќе ги заборавите сите останати слатки

Кремаста, богата и преубава торта со фил кој не се готви и крцкава какао кора.

Состојки за кора:

 • 3 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 2 лажици какао
 • 1 лажица брашно
 • 5 гр прашок за печиво

Состојки за фил:

 • 500 мл слатка павлака
 • 500 гр крем сирење
 • 200 гр шеќер во прав
 • 150 гр црно чоколадо
 • 160 мл млечно чоколадо
 • 160 гр бело чоколадо

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Домашни рецепти“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта