За малини, јагоди и капини – Смеса која спречува да скапат брзо

За малини, јагоди и капини – Смеса која спречува да скапат брзо

Ако сакате зрнестото овошје како јагоди, малини или капини, подолго да ви трае, тогаш направете си сами смеса.
Направете мешавина од јаболков или бел оцет и вода, во размер 1:10, па ставете ги овошките.
Оставете ги пет минути во смесата, па измијте ги со вода и исушете.
Ставете ги во ладилник и верувајте долго ќе траат а со миењето нема да имаат вкус на оцет, тој само ќе го продолжи рокот, без да се чувствува неговата арома.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести:

Шеф салата

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Свежа салата со брокула

Мултиколор салата + предлог за дресинг