Топчиња со туна и сусам

Топчиња со туна и сусам

Направете вкусни топчиња со туна.

Состојки:

 • 4 компири
 • 125 гр. маргарин
 • 100 гр. печен сусам
 • 2 кисели краставички
 • ½ туна конзерва

Подготовка:

 1. Се вари компирот во солена вода, се цеди.
 2. Му се става маргарин, додека е топло се мати со миксер.
 3. Се додаваат 50 грама печен сусам и селени краставички, туната без маснотија.
 4. Се става сол и се меша.
 5. Се прават топчиња.
 6. Се валкаат во останатиот печен сусам.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести:

Шеф салата

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Свежа салата со брокула

Мултиколор салата + предлог за дресинг