Салата од пилешко и костени

Салата од пилешко и костени

Необична, а вкусна салата…

Состојки:

 • 2 шолји исчистени костени
 • обварено пилешко месо исечкано на парчиња
 • 2 стебла ситно сечкан целер
 • 1 печена црвена пиперка од тегла, исечкана
 • 2 лажици мајонез
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Костените излупете ги, потоа згответе во пилешка супа или вода околу 9 минути. Процедете, оставете да се изладат, па ситно исечкајте.

   

 2. Во сад измешајте ги сите состојки, додајте малку мајонез. Оставете во фрижидер најмалку 2 часа.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта